آسپیراسیون یا بیوپسی مغز استخوان چیست؟

آزمایش مغز استخوان چیست؟

در آزمایش بیوپسی یا آسپیراسیون مغز استخوان ، نمونه مغز استخوان توسط سرنگ مخصوص خارج شده و جهت مطالعه پاتولوژی، هماتولوژی،  فلوسایتومتری، تست های مولکولی و کشت مورد استفاده قرار می گیرد، در این پروسه که تقریبا به نیم ساعت زمان نیاز دارد قسمت مایع مغز استخوان (آسپراسیون) یا جامد مغز استخوان (بیوپسی)، بسته به تشخیص پزشک از مناطق زیر گرفته می شود (استخوان لگن خاصره، استخوان جناق سینه). هدف از ارزیابی و مطالعه آسپیراسیون مغز استخوان تشخیص هر چه دقیق تر بیماری های خون جهت درمان بهتر و تخصصی تر بیمار می باشد. در آزمایشگاه تخصصی شمس آزمایش مغز استخوان زیر نظر گروه متخصص پاتولوژی و هماتولوژی با دقت بسیار انجام میگردد. 

روش نمونه گیری

در ابتدا ناحیه و محل نمونه گیری بطور دقیق شناسایی شده و توسط مواد آنتی سپتیک استریل می گردد، سپس محل نمونه گیری بی حسی موضعی شده و به کمک سرنگ مخصوص سوراخ شده و آسپراسیون انجام می گردد منتهی این فرایند با مقداری درد همراه است که از بیمار تقاضا می شود درد ناشی از آن را جهت نمونه گیری بهتر و تشخیص دقیق تر تحمل نماید.

دلیل انجام تست

انجام این تست در مواردی که تشخیص دقیق بیماری از روی خون محیطی امکان پذیر نباشد، به پیشنهاد پزشک معالج و درخواست ایشان صورت میگرد.

عوارض نمونه گیری

خون ریزی از محل نمونه گیری، ایجاد عفونت، درد ناشی از نمونه گیری، التهاب، اختلالات تنفسی و ایجاد حساسیت در محل تزریق بی حس کننده

شرایطی که بیمار باید قبل از نمونه گیری رعایت نماید

  • در صورت داشتن بیماری های خونریزی دهنده مانند هموفیلی، آزمایشگاه و پزشک را مطلع سازد.
  • مصرف داروهای مختل کننده انعقاد مثل آسپرین، وارفارین ، پلاویکس را یک هفته قبل از مصرف قطع نماید .
  • در صورت داشتن حساسیت به لیدوکائین آزمایشگاه را مطلع سازید.
  • در صورت داشتن بیماری قلبی آزمایشگاه را مطلع نمائید.
  • در صورت باردار بودن آزمایشگاه را مطلع سازید .

ساعت کاری آزمایشگاه:

شنبه تا چهارشنبه 7:30 صبح تا 22
پنجشنبه 7:30 صبح تا 20

 

شماره تماس پذیرش: 05138401242 – 05138462978

لینک های مرتبط:

همکاری با ما
تماس با ما 
درباره ما

آدرس آزمایشگاه:

مشهد، خیابان احمدآباد، خیابان محتشمی 1، ساختمان شفا

حقوق مالکیت معنوی این وب سایت برای آزمایشگاه سمش محفوظ است./ طراح نجمه زارعی مقدم

آسپیراسیون یا بیوپسی مغز استخوان چیست؟

دکتر ثمانه  فیضی در سال 1367 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند و بعد از گذراندن طرح و تعهد خدمت خود در سال 1376 موفق به اخذ مدرک دمتری تخصصی پاتوبیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند.

در دوره گذراندن ضریب k خود بعنوان مدرس در دانشکده داندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول تدریس بوده اند.

و بعد از ان دوره بعنوان پاتولوژیست در آزمایشگاه بالینی مشهد  مشغول فعالیت بوده اند.

و هم اکنون بعنوان موسس آزمایشگاه شمس در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می بآشد.

دکتر پروانه حکیمی فر در سال 1366 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده و بعد از گذزاندن طرح و فعالیت در زمینه پزشکی در مشهد در سال 1374 موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی پاتوبیولوژی شده و بعد از گذراندن ضریب k خود  به استان هرمزگان مراجعت کرده و در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس  بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت و تدریس تا سال 1397 بوده است.

 5 سال ازمدت فعالیت علمی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت بوده است

در این مدت همزمان در ازمایشگاه های بالینی  بعنوان پاتولوژیست  فعالیت کرده و از سال 1399 تا کنون در ازمایشگاه تخصصی شمس بعنوان مسوول فنی در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می باشند

بیمار محترم، توجه فرمایید که جهت دریافت جواب آزمایش خود به صورت آنلاین به نام کاربری و پسورد نیاز دارید. نام کاربری شما شماره درج شده در انتها برگه پذیرش و پسورد شما شماره موبایلتان میباشد.