بیومارکرهای قلبی

بیومارکرهای قلبی موادی هستند که در هنگام آسیب یا استرس قلبی وارد خون می شوند. اندازه گیری این بیومارکرها برای کمک به تشخیص سکته و  بیماری­های قلبی و همچنین پیگیری درمان استفاده می شود. در ادامه سه نوع مهم بیومارکرها توضیح داده شده است :

1) تروپونین I

تروپونین I رایج ترین و اختصاصی ترین نشانگر قلبی است. در عرض چند ساعت پس از آسیب قلبی افزایش می یابد (مثبت) و تا دو هفته بالا باقی می ماند. به طور طبیعی، تروپونین در  مقادیر بسیار ناچیز و غیر قابل کشف در خون وجود دارد. هنگامی که آسیب به سلول‌های عضلانی قلب وجود دارد، تروپونین در خون آزاد می‌شود. هرچه این آسیب بیشتر باشد، غلظت این ماده در خون افزایش می‌یابد. از آن جایی تروپونین I از سایر آزمایشات، اختصاصیت بیشتری برای قلب دارد و برای مدت زمان طولانی‌تر بالا باقی می‌ماند، بنابراین تروپونینI تست مورد نیاز برای ارزیابی حملات مشکوک قلبی استفاده می­گردد.

2) CK-MB

در بدن ۳ نوع آنزیم  CK وجود دارد  به نام های CK-MM(درعضلات)، CK-BB( در مغز) و CK-MB(درقلب)، که مهم‌ترین آن CK-MB است که بیشتر در قلب تولید می‌شود. میزان بالای آنزیم CK-MB در خون، می‌تواند نشانه سکته قلبی باشد. زیرا وقتی که دچار حمله قلبی می‌شوید، سلول‌های عضلانی قلب آنزیم CK-MB را در خون شما آزاد می‌کنند.

افزایش CK-MB معمولا در افرادی که دچار حمله قلبی هستند، حدود ۳ تا ۶ ساعت پس از شروع درد قفسه سینه قابل تشخیص  است. سطح CK MB در ۱۲ تا ۲۴ ساعت به اوج خود می‌رسد و سپس در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت به حالت عادی باز می‌گردد. اگر حمله قلبی دوم یا آسیب مداوم وجود داشته باشد، سطح آن ممکن است دوباره افزایش یابد یا برای مدت طولانی‌تری بالا بماند.

3) NT-proBNP و BNP

وظیفه اصلی BNP  کمک به حفظ و کنترل حجم خون و تنظیم جریان خون در تمام بدن است، BNP  همچنین از احتباس نمک و آب اضافی در بدن جلوگیری می کند. BNP  و NT-proBNP  هر دو در داخل بطن چپ قلب ساخته می شوند و در زمان هایی که قلب مجبور است شدیدتر کار کند، غلطت BNP در آزمایش خون به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در حالت طبیعی این مواد در خون سطح پایینی دارند اما هنگامی که مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی یا نارسایی احتقانی قلبی رخ دهد و قلب نتواند به درستی و کافی خون را پمپاژ کند، سطح این دو افزایش می یابد. افزایش مقدار BNP  یا NT-proBNP در خون می تواند نشان دهنده وقوع حمله قلبی باشد. در این حالت شدت حمله قلبی رابطه مستقیمی با مقدار BNP  یا NT-proBNP در خون خواهد داشت.

ساعت کاری آزمایشگاه:

شنبه تا چهارشنبه 7:30 صبح تا 22
پنجشنبه 7:30 صبح تا 20

 

شماره تماس پذیرش: 05138401242 – 05138462978

لینک های مرتبط:

همکاری با ما
تماس با ما 
درباره ما

آدرس آزمایشگاه:

مشهد، خیابان احمدآباد، خیابان محتشمی 1، ساختمان شفا

حقوق مالکیت معنوی این وب سایت برای آزمایشگاه سمش محفوظ است./ طراح نجمه زارعی مقدم

بیومارکرهای قلبی

دکتر ثمانه  فیضی در سال 1367 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند و بعد از گذراندن طرح و تعهد خدمت خود در سال 1376 موفق به اخذ مدرک دمتری تخصصی پاتوبیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند.

در دوره گذراندن ضریب k خود بعنوان مدرس در دانشکده داندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول تدریس بوده اند.

و بعد از ان دوره بعنوان پاتولوژیست در آزمایشگاه بالینی مشهد  مشغول فعالیت بوده اند.

و هم اکنون بعنوان موسس آزمایشگاه شمس در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می بآشد.

دکتر پروانه حکیمی فر در سال 1366 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده و بعد از گذزاندن طرح و فعالیت در زمینه پزشکی در مشهد در سال 1374 موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی پاتوبیولوژی شده و بعد از گذراندن ضریب k خود  به استان هرمزگان مراجعت کرده و در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس  بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت و تدریس تا سال 1397 بوده است.

 5 سال ازمدت فعالیت علمی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت بوده است

در این مدت همزمان در ازمایشگاه های بالینی  بعنوان پاتولوژیست  فعالیت کرده و از سال 1399 تا کنون در ازمایشگاه تخصصی شمس بعنوان مسوول فنی در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می باشند

بیمار محترم، توجه فرمایید که جهت دریافت جواب آزمایش خود به صورت آنلاین به نام کاربری و پسورد نیاز دارید. نام کاربری شما شماره درج شده در انتها برگه پذیرش و پسورد شما شماره موبایلتان میباشد.