فاكتور آزو اسپرمي و ناباروري در مردان AZF: Azoospermia Factor

فاكتور آزو اسپرمي و ناباروري در مردان

سازمان جهانی بهداشت( (WHO ناباروری را به عنوان یک مشکل پزشکی جهانی معرفی کرده است.  باروری به توانایی یک زوج در تولید مثل اطلاق مي شود و ناباروری، ناتوانی در باردار شدن پس از یک سال مقاربت بدون استفاده از روشهای ضد بارداری گفته میشود. حدود 30 تا 40 درصد از موارد ناباروری مربوط به فاکتورهای اختصاصی مردان،40 تا 50 درصد مريوط به فاكتور هاي اختصاصي زنان و 10 تا 30 درصد مربوط به فاکتورهای اختصاصی هر دو جنس و یا به علت نامشخص است.

ناباروری مردان یک سندرم چند فاکتوری است که فاكتور ژنتیکی يكي از دلايل  مهم علت ناباروري در مردان به شمار مي آيد. بیش از نیمی از موارد ناباروری در مردان به علت اختلال در اسپرماتوژنز(توليد اسپرم) است. ریزحذف های بازوی بلند کروموزوم Y از جمله مهمترین نقایص ژنتیکی دخیل در اسپرماتوژنز و عامل آزواسپرمي(فقدان اسپرم در مايع مني) مي باشد. از مهمترين اين ريز حذف ها مربوط به AZF مي باشد كه شامل سه قسمت a,b,c هست. در بخش  مولکولی آزمایشگاه تخصصی شمس  حذف کروموزومي مسئول ناباروری در ناحیهc,b,a  AZF  به وسیله روش هاي مولكولي(PCR) تشخیص داده می شود.

از آنجا كه كشت سلولي و روش‌هاي سرولوژيك در شناسايي اين ويروس و انواع آن فاقد ارزش هستند، اهميت روش‌هاي ملكولي از جمله واكنش زنجيره‌اي پلي‌مراز (PCR) در تشخيص قطعي و زودرس اين ويروس آشكار مي‌گردد.

الف) شانس استخراج اسپرم از بيضه مرداني كه حذف AZFb يا AZFa دارند بسيار كم است.

ب) مرداني كه حذف AZFc دارند شانس استخراج اسپرم از بيضه آنها بيشتر بوده و جهت اين افراد مي توان روش هاي كمك باروري مثل ICSI را توصيه كرد.

اين تست به افراد ذيل توصيه مي گردد:

  • مرداني آزو اسپرمي
  • مرداني كه كانديد روش هاي كمك باروري مثل IVF يا ICSI هستند.

نمونه مورد استفاده براي تست AZF:

سه تا 5 سي سي خون تازه همراه با ضد انعقاد EDTA از بيمار گرفته مي شود.

مزيت هاي تست:

  • اين روش از حساسيت و اختصاصيت بالايي برخوردار مي باشد.
  • اين روش سريعتر وكم هزينه تر از ساير روشهاست.

ساعت کاری آزمایشگاه:

شنبه تا چهارشنبه 7:30 صبح تا 22
پنجشنبه 7:30 صبح تا 20

 

شماره تماس پذیرش: 05138401242 – 05138462978

لینک های مرتبط:

همکاری با ما
تماس با ما 
درباره ما

آدرس آزمایشگاه:

مشهد، خیابان احمدآباد، خیابان محتشمی 1، ساختمان شفا

حقوق مالکیت معنوی این وب سایت برای آزمایشگاه سمش محفوظ است./ طراح نجمه زارعی مقدم

فاكتور آزو اسپرمي و ناباروري در مردان

دکتر ثمانه  فیضی در سال 1367 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند و بعد از گذراندن طرح و تعهد خدمت خود در سال 1376 موفق به اخذ مدرک دمتری تخصصی پاتوبیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند.

در دوره گذراندن ضریب k خود بعنوان مدرس در دانشکده داندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول تدریس بوده اند.

و بعد از ان دوره بعنوان پاتولوژیست در آزمایشگاه بالینی مشهد  مشغول فعالیت بوده اند.

و هم اکنون بعنوان موسس آزمایشگاه شمس در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می بآشد.

دکتر پروانه حکیمی فر در سال 1366 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده و بعد از گذزاندن طرح و فعالیت در زمینه پزشکی در مشهد در سال 1374 موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی پاتوبیولوژی شده و بعد از گذراندن ضریب k خود  به استان هرمزگان مراجعت کرده و در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس  بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت و تدریس تا سال 1397 بوده است.

 5 سال ازمدت فعالیت علمی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت بوده است

در این مدت همزمان در ازمایشگاه های بالینی  بعنوان پاتولوژیست  فعالیت کرده و از سال 1399 تا کنون در ازمایشگاه تخصصی شمس بعنوان مسوول فنی در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می باشند

بیمار محترم، توجه فرمایید که جهت دریافت جواب آزمایش خود به صورت آنلاین به نام کاربری و پسورد نیاز دارید. نام کاربری شما شماره درج شده در انتها برگه پذیرش و پسورد شما شماره موبایلتان میباشد.