نقش microRNA ها در خون سازی نرمال و بدخیمی های خونی

تعریف بیوسنتز microRNA

اغلب microRNA  ها توسط RNApol II در هسته رونویسی می شوند این ساختارهای ساخته شده در انتهای 5’ خود cap و در انتهای 3’ دم پلی A دارند. و miRNAاولیه یا pri-miRNA نامیده می شوند. پردازش اولیه pri-miRNAدر هسته اغاز می شود این کار با شکستن بخش ساقه توسط آنزیمی به نام دروشا انجام می شود. دروشا برای عملکرد خود به فعالیت کوفاکتورهای دیگر از جمله pasha  نیاز دارد. پس از عمل پردازشی توسط دروشا pre-microRNA  ایجاد می شود و توسط کانال exportin 5  از هسته خارج و وارد سیتوپلاسم می شود.در سیتوپلاسم انزیمی به نام Dicer  ساختار per-microRNa  را شناسایی کرده و ان را در محل لوپ انتهایی برش داده و یک microRNA  دوپلکس ایجاد می کند. پس از برش  توسط Dicer   مرحله نهایی در بیوژنز miRNAها بارگیری miRNAداخل کمپلکس RISC است RISC آخرین کمپلکس عمل کننده در این فرایند است در نهایت کمپلکس فوق با اتصال به mRNA هدف باعث مهار ترجمه یا از بین بردن   mRNA هدف می شود.

microRNA ها در خون سازی نرمال شامل موارد ذیل نقش دارند :

  • تمایز رده لنفوئیدی ( مهمترین آنها Mir150هست )
    تمایز رده گرانولوسیتی و مونوسیتی ( مهمترین آنها Mir17-5p   mir20a  mir106a  هستند)
    تمایز رده اریتروئیدی و مگاکاریوسیتی ( مهمترین آنها Mir221  ،  mir222و mir130a  هستند)

علاوه بر این microRNA ها میتوانند در ایجاد انواع لوسمی و بدخیمی های ذیل نقش داشته باشند:

  • lymphoma
  • Non-HL lymphoma
  • CLL
  • CML
  • MM

اهمیت Micro RNA در درمان بیماری های خونی:

مطالعات زیادی نقش مهم microRNA  ها را در تقریبا در همه عملکرد های سلول نشان دادندو این RNA  های غیر کد شونده در پاتوژنز و پروگنوز بدخیمی های خونی نقش دارند .
ما می توانیم از انها به عنوان یک عامل درمانی (در microRNA  های سرکوب گر تومور )و یا به عنوان یک هدف درمانی (در microRNA  های انکوژن ) بهره ببریم.
استفاده از microRNA  های سرکوب گر تومور به عنوان دارو پشنهادی وسوسه انگیز است از طرف دیگر microRNA ها با عملکرد انکوژنی می توانند به عنوان هدف درمانی از طریق antisense microRNA  ها قرار بگیرند.

ساعت کاری آزمایشگاه:

شنبه تا چهارشنبه 7:30 صبح تا 22
پنجشنبه 7:30 صبح تا 20

 

شماره تماس پذیرش: 05138401242 – 05138462978

لینک های مرتبط:

همکاری با ما
تماس با ما 
درباره ما

آدرس آزمایشگاه:

مشهد، خیابان احمدآباد، خیابان محتشمی 1، ساختمان شفا

حقوق مالکیت معنوی این وب سایت برای آزمایشگاه سمش محفوظ است./ طراح نجمه زارعی مقدم

نقش microRNA  ها در خون سازی نرمال و بدخیمی های خونی

دکتر ثمانه  فیضی در سال 1367 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند و بعد از گذراندن طرح و تعهد خدمت خود در سال 1376 موفق به اخذ مدرک دمتری تخصصی پاتوبیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده اند.

در دوره گذراندن ضریب k خود بعنوان مدرس در دانشکده داندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول تدریس بوده اند.

و بعد از ان دوره بعنوان پاتولوژیست در آزمایشگاه بالینی مشهد  مشغول فعالیت بوده اند.

و هم اکنون بعنوان موسس آزمایشگاه شمس در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می بآشد.

دکتر پروانه حکیمی فر در سال 1366 موفق به اخذ مدرک پزشکی عمومی خود از دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده و بعد از گذزاندن طرح و فعالیت در زمینه پزشکی در مشهد در سال 1374 موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی پاتوبیولوژی شده و بعد از گذراندن ضریب k خود  به استان هرمزگان مراجعت کرده و در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس  بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت و تدریس تا سال 1397 بوده است.

 5 سال ازمدت فعالیت علمی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعنوان هیئت علمی مشغول به فعالیت بوده است

در این مدت همزمان در ازمایشگاه های بالینی  بعنوان پاتولوژیست  فعالیت کرده و از سال 1399 تا کنون در ازمایشگاه تخصصی شمس بعنوان مسوول فنی در خدمت مراجعین و همکاران گرامی می باشند

بیمار محترم، توجه فرمایید که جهت دریافت جواب آزمایش خود به صورت آنلاین به نام کاربری و پسورد نیاز دارید. نام کاربری شما شماره درج شده در انتها برگه پذیرش و پسورد شما شماره موبایلتان میباشد.